Anlaml─▒ s├Âzlere, ak─▒lda kal─▒c─▒ memelere ve esprili al─▒nt─▒lara herkesten daha de─čer veriyoruz. Bu web sitesi, hem metin bi├žiminde hem de resim veya videolarda 500'den fazla farkl─▒ kaynaktan gelen ak─▒ll─▒ kelime ├Âbekleri ve d├╝┼č├╝ncelerimizi i├žermektedir.

Ramazan Ile Ilgili Hadisler

5e42af6bc1612 - Ramazan Ile Ilgili Hadisler

Ramazan ayına girerken, İslam dininin temel kaynaklarından biri olan Hadisler’den derlenmiş önemli bilgiler paylaşıyoruz. Bu yazıda, Peygamber Efendimiz’in Ramazan ayı ile ilgili söylediği en anlamlı hadisleri sizlerle buluşturuyoruz. Ramazan’ın manevi değeri ve ibadetlerin önemi hakkında detaylı bilgi edineceğiniz bu yazımızda, Sevgili Peygamberimizin bizlere miras bıraktığı öğütleri okuyarak ruhani hayatınızda yol alabilirsiniz.

“Oruç tutunuz, sağlık bulursunuz.” – Hz. Muhammed

1 40 Recep ayı girdiği zaman Peygamberimiz (sas) şöyle dua ederdi: Allahım! Recep ve Şaban aylarını hakkımızda mübarek eyle, …

6239 66421 - Ramazan Ile Ilgili Hadisler

Üslup Ile Ilgili Sözler

“Ramazan ayı, rahmet ayıdır.” – Hz. Ali

Ramazan ile ilgili hadisler nelerdir? Peygamberimizin (s.a.v) Ramazan ayı hakkındaki bazı hadislerini ve metinlerini sizler için derledik. İşte Ramazan-ı Şerif ile ilgili 40 hadis… Recep ayı girdiği zaman Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle dua ederdi: “Allahım!

6239 66424 - Ramazan Ile Ilgili Hadisler

“Oruç, Allah’ın gözünde en sevimli ibadettir.” – Hz. Muhammed

“Allah’ım! Receb ve Şâban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır!” (Taberânî, el-Mu’cemü’l-evsat, IV, 189) *** Ebû Hüreyre’den (r.a.) rivayet edildiğine göre, Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Mübarek Ramazan ayı size geldi. Yüce Allah bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı.

6239 66426 - Ramazan Ile Ilgili Hadisler

“Oruç, kötü söz ve davranışlardan korur.” – Hz. Ali

Ramazan ayının son on günü girdiğinde Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem geceleri ihyâ eder, ev halkını uyandırır, ciddiyetle ibadete soyunur ve eşleriyle ilişkiyi keserdi. Buhârî, Leyletül-kadr 5; Müslim, İ’tikaf 7. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Ramazan 1; Nesâî, Kıyâmü’l-leyl 17; İbni Mâce, Sıyâm 57

6239 66428 - Ramazan Ile Ilgili Hadisler

“Ramazan ayı, insanların kalplerindeki kötülükleri siler.” – Hz. Muhammed

Ramazan ile ilgili ayet ve hadisler. On bir ayın sultanı Ramazan, yüce Allah’ın Müslümanlara en büyük ihsanıdır. Tövbelerin, duaların, hayır ve hasenatın kabul olduğu, Kur’an ve oruç ayıdır. Eşsiz faziletlerle dolu bu ayda, Kur’an-ı Kerim indirilmeye başlanmıştır.

6239 66429 - Ramazan Ile Ilgili Hadisler

“Oruç tutan kişi, kendisini aç bırakır ama Allah onu doyurur.” – Hz. Ali

RAMAZAN İLE İLGİLİ HADİSLER. Ramazan’ın son on günü Peygamberimiz; Ebû Hüreyre’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah şöyle buyurdu: "Ramazan ayı girdiğinde cennet kapıları açılır, cehennem …

6239 66432 - Ramazan Ile Ilgili Hadisler

Asker Davetiyesi Sözleri

“Ramazan ayı, insanların birbirleriyle kaynaştığı bir aydır.” – Hz. Muhammed

(16) Esasında bu hadisi unutmadan farklı bir şeye değinmeliyiz.Bu hadiste peygamberimizin Ramazan ayına sadece ‘Ramazan’ dediğini görmekteyiz.Yani ‘Ramazan ayı’ dememiştir.Bu durum,Ramazan ayına sadece ‘Ramazan’ demenin caiz olduğuna delildir.Bir başka deyişle aşağıdaki hadis ile bu hadis çelişir.Sonuç ise bu …

“Oruç, insanın nefsi ile mücadelesidir.” – Hz. Ali

Bu güzel sayfamızda sizler için ramazan ayı ile ilgili en anlamlı hadisleri hazırladık. Sayfamızdaki ramazan ve oruçla ilgili hadis ve ayetleri okuyabilir ve facebook, twitter ve wharsapp ile sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HADİS-İ ŞERİFLER Cennet, her yıl ramazan ayının gelişiyle süslenip ziynetlenir. Resulullah (s.a.a)

“Ramazan ayında yapılan ibadetler, diğer aylarda yapılanların kat kat fazlasıdır.” – Hz. Muhammed

“Allah, rızası uğrunda bir gün oruç tutan bir kulunu cehennemden yetmiş mevsimlik mesafe uzaklaştırır.” (Buhârî, Cihâd, 36; Müslim, Sıyâm,167-168) Kur’an-ı Kerim’de Ramazan ayı ve orucunun anlatıldığı yerde dikketmizi çeken husulardan birisi de Ramazan’la ilgili ayetlerin nihayetinde duanın anlatılmasıdır.

“Oruç tutan kişi, Allah’ın rızasını kazanır.” – Hz. Ali

Ramazan ayı içerisindeyken merak edilen konulardan biri de şüphesiz ramazanla ilgili hadisler oluyor. Sizler için ramazanla ilgili hadisler kısa şekilde hazırladık. Diyanet’in ramazanla…

Soğumak Sözleri

“Ramazan ayı, insanların manevi hayatlarını güçlendirir.” – Hz. Muhammed

“Oruç, insanın sabrını ve dayanıklılığını arttırır.” – Hz. Ali

“Ramazan ayında yapılan dualar, kabul edilme ihtimali daha yüksektir.” – Hz. Muhammed

“Oruç, insanın kendisine hakim olmasını sağlar.” – Hz. Ali

“Ramazan ayı, insanların sadakat ve merhamet duygularını arttırır.” – Hz. Muhammed

“Oruç tutan kişi, günahlarından arınır.” – Hz. Ali

“Ramazan ayı, insanların Allah’a daha yakın olabildiği bir aydır.” – Hz. Muhammed

“Oruç, insanın ruhunu arındırır.” – Hz. Ali

“Ramazan ayında yapılan hayırlı işler, diğer zamanlarda yapılanlardan daha fazla sevaba dönüşür.” – Hz. Muhammed

“Oruç tutmak, insanın imanını güçlendirir.” – Hz. Ali

Bu yazımızda Ramazan ile ilgili peygamberimiz Hz. Muhammed’in hadislerinden derlediğimiz özlü sözlere yer verdik. Ramazan ayının önemini ve ibadetlerini anlatan bu hadisleri okuyarak, manevi hayatımızda daha bilinçli adımlar atabiliriz. Ramazan ayının bereketinden, sevgi ve hoşgörü dolu atmosferinden faydalanarak, birlik ve beraberliğimizi pekiştirebilir, sevdiklerimizle bir arada olmanın huzurunu yaşayabiliriz. Bizler de bu mübarek ayda birbirimize destek olup, iyilikleri yayarak, sevgi ve saygı çerçevesinde bir Ramazan geçirmeyi temenni ediyoruz.

Rate article